Bursztynowe trendy na MTP
Od 18 listopada będzie można podziwiać na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich wystawę „Bursztyn bałtycki. Skarb Zatoki Gdańskiej”., a także wziąć udział w warsztatach bursztynniczych.
To kolejna w tym roku wystawa z cyklu „Gdańsk - światowa stolica bursztynu prezentuje”. Kilka miesięcy temu można było podziwiać ją w Senacie RP. Wśród prawie 300 eksponatów znajdą się m.in. repliki bransolety podarowanej Michelle Obama autorstwa Leszka Górskiego, bransolety dla Roda Stewarta autorstwa Mariusza Gliwińskiego z frimy Ambermoda, naszyjnika dla księżnej Kate i spinek dla księcia Williama, wykonanych przez S& A Jewellery Design oraz bursztynowe pióro podarowane Lidii Popiel, ambasadorce bursztynu.
Wystawa, zlokalizowana w Holu Wschodnim (od ul. Głogowskiej) będzie jedną z atrakcji Jarmarku Świątecznego na Targach i potrwa do 21 grudnia br. Wstęp na wystawę jest wolny.
Warsztaty bursztynnicze dla miłośników biżuterii handmade
Wystawie będą towarzyszyć płatne warsztaty, podczas których uczestnicy samodzielnie wykonają amulet/wisior replikami narzędzi nawiązujących do czasów średniowiecza. Bilety dostępne już są dostępne na Tobilet.pl.
Poznań jest jednym z ważnych ośrodków wzornictwa jubilerskiego w Polsce i tutaj swoją działalność zaczynały takie firmy jak Apart, Yes Biżuteria i W. Kruk. W związku z tym wystawa będzie prezentować bursztyn bałtycki z różnych punktów widzenia: od brył i bryłek naturalnego surowca, poprzez okazy inkluzji, repliki archeologicznych znalezisk, biżuterię inspirowaną naturalnym bursztynem, mistrzowskie rzemiosło, innowacyjne wzornictwo i sztukę, bursztyn w modzie, prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i uczniów szkół rzemieślniczych w Częstochowie i w Katowicach, aż po prace projektantów polskich i zagranicznych w ramach międzynarodowych warsztatów bursztynniczych, organizowanych od wielu lat w Gdańsku oraz projektu Trend Book, którego celem jest implementacja aktualnych trendów stylistycznych w projektowaniu biżuterii.
W ciągu 12 lat nieprzerwanych analiz pod kierunkiem prof. Sławomira Fijałkowskiego, w ASP w Gdańsku powstała seria publikacji i wystaw prezentujących biżuterię z bursztynem bałtyckim w kontekście obowiązujących w danym roku trendów. Zwiedzający będą mogli zobaczyć większość powstałych w tym okresie prac, będących swoistą dokumentacją przemian technologicznych, stylistycznych i marketingowych bursztynnictwa, ważnego wyróżnika nie tylko gdańskiej kultury materialnej.
Bursztynowe kadry
Ekspozycję uzupełnią prace z kolekcji prywatnej Doroty Ceneckiej, znanej gdańskiej projektantki, wyróżnionej w listopadzie br. Medalem Prezydenta Miasta Gdańska oraz członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych pokazywane w ostatnich 2 latach w ramach wystawy „W bursztynowym kadrze” (Festiwal Gwiazd 2022 w Międzyzdrojach, Muzeum Przyrodnicze ISEZ w Krakowie i Muzeum Regionalne w Krokowej). Twórcy otrzymali zadanie prezentacji prac autorskich inspirowanych szeroko pojętą tematyką z zakresu kultury, nawiązujących, m.in. do kina i teatru.
Organizatorami wystawy w Poznaniu jest Biuro Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Związek Miast i Gmin Morskich. Partnerami: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.